Łosień – Dąbrowa Górnicza

Łosień – Dąbrowa Górnicza

Łosień to dzielnica Dąbrowy Górniczej, rozciągająca się na powierzchni 1139 ha i usytuowana ok. 13,9 km od serca miasta.

Niegdysiejsza wieś, w XVI wieku znajdowała się pod jurysdykcją biskupstwa krakowskiego, w ramach powiatu proszowickiego w województwie krakowskim. W latach 1954-1972, Łosień pełnił funkcję siedziby władz gromady, a po przemianach administracyjnych, został członkiem reaktywowanej gminy o tej samej nazwie.

Obecnie dzielnica ta jest domem dla parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Nazwa „Łosień” wywodzi się od rzeczownika „łoś”.

Głęboko Zakorzeniona Historia

Książęca wioska Łosień powstała na wzgórzach olkusko-siewierskich, sięgających nawet 390 m n.p.m., co jest najwyższym punktem Dąbrowy Górniczej. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1998-1999 dowiodły, że osada istniała już w XI w. Znajdujące się tu złoża rud ołowiu i srebra były wykorzystywane już od średniowiecza.

Przez wieki Łosień był własnością biskupów krakowskich i był częścią klucza sławkowskiego. Wioska przetrwała ataki tatarskie i została odbudowana w XIV wieku na prawach magdeburskich. Od początków osady górnictwo kruszcowe miało tutaj swoje miejsce. Około 1550 roku znana była nazwa miejscowej kopalni – „Kraków”, którą eksploatował sołtys Joes Strychnowski.

Łosień był częścią obwodu olkuskiego (1816 – 1842), potem powiatu olkuskiego (1842 – 1866). Od 1867 r. do 1915 r. był gminą powiatu będzińskiego, a w latach 1916 – 1919 – dąbrowskiego, na obszarze okupacji austro-węgierskiej. W czasie okupacji niemieckiej przyjęła nieoficjalną nazwę Lossenwald.

Przeobrażenia Powojenne

Po II wojnie światowej wybudowano wodociąg z Łaz i Niegowonic oraz zbiornik wodny dla Huty Katowice. W 1958 roku w Łośniu erygowano parafię pw. Krzyża Świętego. W latach 70. XX wieku powstała tu szkoła policyjna, gdzie obecnie mieści się Ochotniczy Hufiec Pracy. Między Łośniem a Kazdębiem utworzono leśny pas zadrzewień ochronnych Huty Katowice. 27 maja 1975 r. Łosień został włączony do Ząbkowic, a dwa lata później stał się częścią Dąbrowy Górniczej.

Archeologiczne Odkrycia

13 lipca 2006 r. archeolodzy odkryli w Łośniu tzw. „skarb hutnika”[5], składający się z srebrnych monet z XI i XII wieku oraz spłaszczonych bryłek srebra schowanych w ceramicznym naczyniu. W kolejnych latach prowadzono dalsze poszukiwania wokół miejsca znaleziska, które przyniosły dodatkowe monety i bryłki ze skarbu. Łącznie znaleziono 1124 monety, z których 1122 to były denary Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.

Dodatkowo, odkryto 180 bryłek srebra, przeważnie wagi 2-8 g, ale były też przekraczające 30 g[6]. Łączna waga bryłek srebra wynosi ok. 1,7 kg[7]. Ten cenny skarb jest przechowywany w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej[6].

W ten sposób, dzielnica Łosień kontynuuje, by być ważną częścią historii, kultury i tradycji Dąbrowy Górniczej, dodając do niej unikalnego, lokalnego kolorytu.

Nazwy ulic w dzielnicy Łosień:

  • Gołonoska
  • Łaskowa
  • Orna
  • Pocztowa
  • Przedziałowa
  • Zagrabie
  • Ząbkowicka